Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

Job Shadowing, czyli Erasmus+ w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w nowej odsłonie. 

Dyrekcja szkoly uroczyscie wita gosci w Polsce

Treść

Nie jest żadną tajemnicą, że Erasmus+ ma do zaoferowania szeroki wachlarz działań międzynarodowych. W różnych sektorach i akcjach mamy niezliczone możliwości by rozwijać swój warsztat pracy, podnosić kwalifikacje i wymieniać się doświadczeniami. Tym razem spróbowaliśmy czegoś innego, nowego, ciekawego…
Otóż cały tydzień, bo od 26 listopada do 2 grudnia w ramach Job Shadowing - gościliśmy w naszej szkole dwie nauczycielki -  z Ponte de Lima, Portugalia. Nasza współpraca rozpoczęła się początkiem roku kiedy to opracowałyśmy harmonogram wizyty, omówiłyśmy kluczowe kwestie i ustaliłyśmy dogodny termin spotkania. Wizyta w Polsce poświęcona była tematyce związanej z uczeniem dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W czasie pobytu w Polsce nauczycielki obserwowały zajęcia i pracę polskich nauczycieli w przedszkolu i szkole podstawowej, porównywały metody i formy pracy, wzbogacały swój warsztat pracy i wymieniały się przykładami dobrych praktyk w tym obszarze.
Wizyta w Polsce rozpoczęła się od uroczystego powitania gości przez Dyrekcję Szkoły – Pana Aleksandra Kalisza, dyrektora  i Panią Agnieszkę Kapustę, wicedyrektor ZSP Libusza. Na spotkaniu uroczyście zabrzmiały hymny obu państw, uczniowie przygotowali krótki program artystyczny, z wykorzystaniem prezentacji PowerPoint, zabrali naszych gości w podroż po okolicy, zaprezentowali najważniejsze informacje i atrakcje turystyczne. W odpowiedzi na to nasi goście zabrali nas na wirtualną podróż do słonecznej Portugalii, w czasie której sporo dowiedzieliśmy się o ich kulturze, zwyczajach, świętach i gustach kulinarnych. Po ciepłym powitaniu nasze koleżanki udały się na spacer po szkole i obserwację zajęć. W ciągu tygodnia miały możliwość obejrzeć sporą liczbę zajęć lekcyjnych, od przedszkola, klasy I po VIII z uwzględnieniem zajęć w klasie i zajęć indywidualnych z nauczycielem wspomagającym. Bardzo cieszy fakt, że udało nam się zorganizować spotkanie nauczycieli, na którym omówiliśmy polski i portugalski system edukacyjny ze szczególnym uwzględnieniem dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Mimo bardzo napiętego grafiku zajęć lekcyjnych nasi goście bardzo dobrze mieli zorganizowany czas wolny. Jednego dnia udały się na zwiedzanie atrakcji turystycznych małego Krakowa - Biecza, odwiedziły biecki ratusz i spotkały się z władzami miasta. Drugiego pospacerowały ośnieżonymi szlakami Magury Małastowskiej, oddały się frajdzie zabaw na śniegu i zjadły kolację w regionalnej restauracji Gospodzie Magurskiej. Trzecie popołudnie zarezerwowane było na dodatkowe spotkanie w szkole. Samorząd Uczniowski zaprosił Panie na szkolną dyskotekę i wieczór wróżb w ramach obchodów Andrzejek w naszej szkole. W czasie kolacji zaserwowaliśmy typowo polskie specjały kuchni i słodkości. W ostatni dzień pobytu w Polsce zabraliśmy gości na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce i zwiedzanie Krakowa. Panie były, i są do tej pory, pod wielkim wrażeniem uroczego miasta, jego bogatej historii i zabytków. 
Spotkanie przebiegło z wielkim sukcesem… szkoła bardzo spodobała się gościom, spodobało się podejście nauczycieli do pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, podobał się nasz warsztat, metody i formy pracy oraz współpraca z rodzicami. Już w trakcie pożegnania obie nasze koleżanki podkreślały, że tak owocną obserwację i zebrane pomysły przekażą dalej. I długo nie trzeba było czekać. Nasza szkoła dostała już zaproszenie by uczestniczyć jako podmiot szkolący w międzynarodowym szkoleniu dla nauczycieli. 
Nie byłoby tak owocnego spotkania i super rezultatów gdyby nie zaangażowanie wielu, wielu osób. Dziękuję wszystkim, którzy w jakimkolwiek stopniu się do tego przyczynili. Dziękuję, że mogłam na Was liczyć. To nasz wspólny sukces! 

Koordynator Erasmus+
   Katarzyna Guzior
 

246779